EURO Pula, Croatia
03.10 - 08.10.2004
Boote:55
Wettfahrten:8
Wertungen:5
Faktor:1.55
Platz
Steuermann
Vorschoter
Club
Boot
Platzierungen
Punkte
1
Wolfgang Hunger
Holger Jess
PYC
GER 8851
2,2,6,5,1,4,1,DNC
155,00
2
Jan Saugmann
Morten Ramsbæk
HiS
DEN 8620
6,1,10,8,4,6,2,4
152,18
3
Dario Kilba
Christian Stormark
VEGA
DEN 8827
14,13,9,5,5,1,6,1
149,36
4
Krister Bergström
Thomas Moss
GKSS
SWE 8812
5,10,1,1,6,8,14,8
146,55
5
Ian Pinnell
Steven Hunt
GWSC
GBR 8743
11,5,17,7,16,3,3,5
143,73
6
Stefan Köchlin
Axel Priegann
SKF
GER 8850
7,DSQ,4,18,3,9,11,2
140,91
7
Per Larsen
Henrik Andersen
Farum
DEN 8849
24,8,5,23,12,2,4,6
138,09
8
Michael Rössler
Holger Neuhaus
SKMD
GER 8750
13,15,3,6,13,10,5,8
135,27
9
Christian Kellner
Klaus Stammerjohann
HSC
GER 8672
8,7,2,3,24,13,24,16
132,45
10
Bo Peterson
Henrik Buhl
Faborg
DEN 8656
23,9,24,2,2,5,12,24
129,64
11
Hans-Heinrich Rix
Steffen Achenbach
TSVS
GER 8744
3,25,21,11,8,12,16,11
126,82
12
Florian Stauffer
Philippe Jacot
CVN
SUI 8729
15,6,7,17,10,18,22,7
124,00
13
Volker Niedik
Stefan Heising
BSV
GER 8466
10,11,27,14,9,15,10,13
121,18
14
Norbert Dasenbrook
Sven Meier
KSW
GER 8663
25,20,18,9,15,7,7,19
118,36
15
Tom Swift
Martin Schöler
NRV
GER 8775
18,4,13,10,22,16,23,14
115,55
16
Markus Mühlbauer
Andreas Achterberg
DTYC
GER 8580
34,18,25,12,7,25,9,10
112,73
17
Jens-Peter Schlomka
Urs Wihlfart
TSVS
GER 8665
1,28,16,29,19,23,8,20
109,91
18
Jens Findel
Johannes Tellen
KYC
GER 8619
28,19,8,26,20,11,15,17
107,09
19
Franziska Unkelbach
Caroline von Dahl
KYC
GER 8664
12,12,12,21,17,21,25,21
104,27
20
Ebbe Rosen
Olle Wenrup
Mai Arhojd
DEN 8806
9,3,20,30,14,30,28,DNF
101,45
21
Thoralf Greger
Anna Höll
ASVG
GER 8642
26,22,11,28,35,24,13,9
98,64
22
Charlie Walers
Dougal Cram
GBR 8474
19,16,32,20,18,19,29,18
95,82
23
Kristine König
Thilo König
BSV
GER 8127
17,14,19,33,11,28,32,22
93,00
24
Helen Fischer
Robert Rothe
BYC
GER 8550
36,29,26,13,21,33,20,12
90,18
25
Robert Wisolek
Guido von Walter
SCLW
GER 8519
38,17,15,22,26,32,17,29
87,36
26
Jan Andresen
Lasse Andresen
REESO
DEN 8581
20,27,38,15,38,14,34,28
84,55
27
Pierre-Jean Gallo
Viateur
CNE
FRA 8802
37,30,14,27,25,20,27,25
81,73
28
Karsten Lahrs
Peter Gerdts
HYC
GER 8788
4,24,30,38,23,34,36,33
78,91
29
Alexander Holzapfel
Tobias Neumeyer
PSVK
GER 8609
27,36,29,19,31,29,19,30
76,09
30
Stefan Schollmayer
Francisco Sanguino
SCMSP
GER 8777
29,31,36,16,30,26,35,23
73,27
31
Michael Troch
Eckart König
SGJ
GER 8531
21,32,28,39,44,27,33,15
70,45
32
Volker Görge
Karsten Morf
TSVS
GER 8675
22,23,40,37,29,22,26,34
67,64
33
Nicolai Völckner
Lars Dehne
HSC
GER 8843
30,21,23,39,27,35,21,57
64,82
34
Andy Williams
Andy Edmonds
Port.
GBR 8694
16,26,DNF,32,33,39,37,26
62,00
35
Stephan Krause
Michael Krause
HiSC
GER 8749
DNF,39,43,40,32,17,18,27
59,18
36
Jürgen Waldheim
Martin Maal
PYC
GER 8825
32,35,33,25,28,45,31,44
56,36
37
Petra Kliba-Schmidt
Jan-Rolf Schmidt
SKWB
GER 8465
DSQ,43,34,24,43,31,38,38
53,55
38
Alexander Kodisch
Stefan Peters
DTYC
GER 8570
45,34,49,44,52,36,30,32
50,73
39
Jan Sell
Wiebke Gewinn
TUSF
GER 8418
31,42,31,48,41,52,41,41
47,91
40
Christiane Giefers
Jens Krause
SVPB
GER 8458
43,49,50,31,50,37,39,31
45,09
41
Marco Giraldi
Paolo Corbellini
UVM
ITA 8097
DNF,33,22,51,36,49,40,DNF
42,27
42
Christina Höll
Alexander Wilhelm
HSC
GER 7661
35,41,37,45,37,44,46,40
39,45
43
Simon Lake
Mark Longastff
P.Cambs
GBR 8835
DNF,40,35,43,34,DNF,52,36
36,64
44
Alexander von Mertens
Pia Wiesbauer
StSC
GER 8530
41,47,45,35,DSQ,43,42,35
33,82
45
Nathalie Friedrich
Claudius Zeiler
SCLW
GER 8769
42,45,39,36,42,47,48,37
31,00
46
Dirk Hänsgen
Frank Rupprich
SVPB
GER 8546
33,37,41,50,39,46,49,47
28,18
47
Jan Forster
Daniel Wehden
SGaM
GER 8404
48,44,42,41,40,40,47,44
25,36
48
Antje Paulsen
Björn Schaar
BSV
GER 8607
39,48,47,52,46,41,44,DNF
22,55
49
Gabriel Shonau
Johnny Rodholm
DEN 8416
47,52,46,47,54,38,43,45
19,73
50
Thorsten Koch
Franziska Koch
SCLW
GER 8375
44,54,DNC,42,54,42,45,42
16,91
51
Jürgen Feuerhake
Anne Nehrenberg
YCSb
GER 8450
49,38,51,46,48,51,50,43
14,09
52
Jean-Louis Guibbal
Matthieu Guibbal
CTVP
FRA 8521
40,51,48,53,45,48,53,DNC
11,27
53
Benjamin Grosskurth
Susanne Grosskurth
SCLW
GER 8697
50,46,52,49,47,50,51,46
8,45
54
Peter Wackerbauer
Claudia Opitz
RSB
GER 8579
46,50,44,DNF,58,DNF,DNF,DNF
5,64
55
Jim Berry
David Barnes
CVSC
GBR 8690
57,53,53,54,51,53,54,48
2,82
https://www.int505.de/Vorschoterrangliste-1-10.htm